Корените на селището са още от тракийската епоха. Документи за съществуването му обаче са открити от XII век. По време на турското владичество жителите на Трявна охранявали прохода, минавал оттук, и се ползвали с известни привилегии. Населението на градчето е било изцяло българско и не е тормозено от поробителите. През Възраждането особен разцвет достигат занаятите и градчето се разраства. Тревненските възрожденски къщи имат собствена архитектура. Приземните им етажи са с неправилна форма и в тях са се помещавали занаятчии и търговци. Горните им етажи са с издадени напред еркери, построени на релефни дървени греди. Покривите са покрити с плочи, издялани от скали. Старинният град е обявен за архитектурен резерват.
Площад Капитан Дядо Никола с Часовниковата кула от 1814 г. е един от символите на града. Гърбавият мост, наричан "кивгиреният мост", след който започва старинната част на града, е друга забележителност, построена над реката точно зад Часовниковата кула. На площада се издига и сградата на Тревненското школо - едно от първите светски училища в България.
Друг символ на града е църквата "Св. Архангел Михаил", намираща се в центъра на града, построена през 1814 г. Резбованият иконостас и владишкият трон, намиращи се в църквата, са едни от шедьоврите на тревненската резбарска школа.
До църквата е възрожденската Райкова къща с етнографска експозиция, роден дом на първия български химик - професор Пенчо Николов Райков.
Недалеч от там е къщата - музей "Ангел Кънчев" с експозиция, посветена на дейността на съмишленика на Васил Левски - Ангел Кънчев.
Един от най- посещаваните музеи в Трявна е Даскаловата къща, строена през 1808 г. Тук се намират прочутите резбовани слънца. Къщата е музей на резбарското и зографското изкуство. Забележителните тавани са направени след облог между двама от тогавашните най-добри майстори - резбари Димитър Ошанеца и Иван Бочуковеца. В продължение на 6 месеца двамата майстори работили поотделно в двете най-големи стаи на къщата, без да могат да поглеждат работата на конкурента си.
В старинна Трявна интерес представлява и къщата - музей "Петко и Пенчо Славейкови". Тук е открита за посещение експозиция за поетичното дело на двамата творци. Синът - Пенчо Славейков, е бил предложен за Нобелов лауреат за поезия, но умира преди да я получи.
Калинчевата къща също се намира на старинната улица. Тя е превърната в художествена галерия с дарената колекция от Тотьо Гъбенски.
Музеят "Тревненска иконописна школа", съдържащ над 160 икони на стари майстори, е разположен в Царския параклис, който е малко отдалечен от центъра на града.
В сградата на бившата градска баня, край брега на реката, е разположен единственият по рода си Музей на Азиатското и Африканско изкуство.
Трявна е град, събрал великолепни образци на дърворезба, иконопис и самобитна архитектура. Днес градът е туристически център, разполагащ с много съвременни хотели, частни вили, квартири, ресторанти и механи.
В Трявна има Средно художествено училище за приложни изкуства, където се обучават наследници на тревненските майстори резбари и зографи. На 20 км от Трявна се намира курортното селище Вонеща вода, чиито минерални извори лекуват много заболявания. Градът е свързан с всички краища на страната чрез добра пътна мрежа и ж. п. линия.
Възможности за екскурзии до: Етъра; Боженци; Велико Търново; Соколски манастир; Дряновски манастир; Пещерата Бачо Киро; Шипка
©2005 visit.BG