Разкопките, правени в трите хълма - Царевец, Трапезица и Света гора, свидетелстват, че още от дълбока древност там е имало обитатели.
Своя възход градът започва след успешното въстание на двамата братя, болярите Асен и Петър. Тогава Велико Търново става столица на Второто българско царство. Смята се, че по средновековно величие и великолепие градът е отстъпвал единствено на Константинопол.
През епохата на Възраждането Велико Търново започва нов икономически и културен възход. Развиват се различни занаяти и търговията процъфтява. Градът става духовен център на борбите за църковна независимост и национално освобождение.
През юни 1877 г. Велико Търново е освободен и тук е приета Търновската Конституция.
Хълмът Царевец, върху който са били разположени царските дворци, е мястото, което привлича най-много туристи. Тук са останките от тронната зала и дворцовата църква. Билото на хълма е заето от патриаршеския дворец, който доминира по големина и великолепие. В целия комплекс са открити 47 църкви и 400 жилищни помещения. Хълмът е опасан с крепостни стени, охранявани от отбранителни кули. Балдуиновата кула е най-известна и свидетелства за мощта на българското царство.
Върху хълма Света Гора, разположен южно от Царевец, се намира сградата на Великотърновския университет Св. Св. Кирил и Методий.
Много са архитектурните и културни паметници, изградени по времето на Българското Възраждане. С голяма културно-историческа стойност са Конака и Къщата с маймунката. Освен тях интересни за туристите са Самоводската чаршия, Хаджиниколиевият хан, както и много от църквите, най-стари от които са Св. Петър и Павел, Св. Димитър Солунски, Св. Георги и Св. 40 мъченици.
Вечер аудиовизуалният спектакъл "Звук и светлина" представя важни исторически събития с невероятен изглед към величествения хълм Царевец.
Възможности за екскурзии до: Арбанаси; Патриаршески манастир; Преображенски манастир; Лясковски манастир; Килифаревски манастир; Плаковски манастир; Капиновски манастир
©2005 visit.BG