В 610 г. пр. н. ера, от малоазиатския град Милет идват преселници, които основават тук свой град и го наричат Аполония, на името на бога на красотата - Аполон. В негова чест на брега се издигала 13 - метрова бронзова статуя. Възходът на града дошъл от процъфтяващата търговия с големите центрове на древна Елада - Атина, Коринт, островите Родос, Хиос и Лесбос. Свидетелство за този възход са монетите, които Аполония сече още в края на 6 век пр. н. ера и създава свои колонии. Животът в града течал богат и щастлив, и той станал център на високо развито изкуство, докато не се появили римските легиони. Аполония била превзета и разграбена, а прочутата статуя на Аполон, гордостта на града, била пренесена в Рим, за да покаже триумфа на победителя. Статуята била поставена на хълма Капитолий. След разпадането на Рим, Созопол остава в територията на Византия. През 812 г. хан Крум превзема града и го присъединява към границите на България. След падането под османско владичество, средновековните църковни храмове са разрушени. По-късно жителите успяват да запазят християнския облик на градчето, като изграждат приземни църкви и малки параклиси, някои от които и днес съществуват. Гръмката слава на градчето замира за известен период, за да се възроди в края на 18 и началото на 19 век, когато се строят прочутите созополски къщи, скупчени на полуострова, със солиден каменен приземен етаж и обшити в дърво горни етажи. Уличките между тях са толкова тесни, че еркерите на къщите като че ли се докосват. Тази романтична красота привлича най- много хората на изкуството- художници, поети, писатели, артисти и музиканти.
Днес Созопол е град, съчетаващ древността и съвремието, а архитектурните му ансамбли сполучливо свързват стария и новия град. Ненагледната му красота и артистична атмосфера привлича многобройни туристи от цяла Европа. Градът разполага с великолепна база за летуване. Множество хотели и частни квартири предоставят уют и комфорт, осигуряващи истинска отмора, а многобройните ресторанти и заведения за бързо хранене, дневни и нощни барове,ще ви заредят със сили и настроение. Плажната ивица е доста обширна и покрита със златист пясък, където можете да ползвате чадъри и шезлонги. За децата има чудесна водна пързалка и други развлечения.
В края на м.август се провежда едно от най-голямите културни събития на България - Празниците на изкуствата "Аполония".
На 6 км от Созопол е ваканционното селище Дюни, а след него по пътя се стига до блатото Аркутино, покрито с водни лилии и ириси. Няколко километра по- на юг се намира река Ропотамо, която е природен резерват. По нея плават туристически корабчета.
Възможности за екскурзии до: Бургас; Несебър; Ропотамо; Силистар
©2005 visit.bg