Самото название на селището има старобългарски произход и означава сравнително широко място край река. Къщите на селото са разположени амфитеатрално на двата бряга на река Широколъшка. Старите къщи тук са с масивен каменен градеж, с надвесени еркерни етажи, обковани с резбовани стрехи и каменнозидани комини. Калдаръмените улици, сводестите мостове на реката, дебелите бели зидове на високите къщи с малки прозорчета, покритите с плочи дворчета, с типичните каменни чешми, носят свой облик и обаяние. Най-старите сгради датират от началото на XIX век и по-известните са Калайджийската, Учиковската, Богдановата и Григоровата къщи. Интересен е и Етнографският музей в селото, който се помещава в сградата на Сгуровския конак.
Неповторим архитектурен паметник е църквата Св. Богородица, построена през 1834 г. за 38 дни от местните жители.
Освен със забележителната си архитектура, Широка лъка е известна и със съхранените празници и обичаи. Тук се провежда традиционно надсвирване с гайди.
През 1972 г. в селото е създадено Средно музикално училище за народни песни и инструменти.
Широка лъка е идеално място за селски туризъм. Природата, уютните хотели и частни квартири, предоставят великолепна възможност за пълноценна почивка.
Възможности за излети до: Чудните мостове; Перперикон; Бачковски манастир; Слона; Триград; Дяволското гърло
©2005 visit.BG