Рилски манастир
Най- внушителният паметник на българската архитектура и най- големият духовен център по българските земи е Рилският манастир “Успение Пресвета Богородица”. Намира се в северозападната част на Рила, на 1150 м надморска височина. Построен е край малките планински реки Рилска и Друшлявица и отстои на 120 км от София.
Историята му е тясно свързана с историята на българския народ. Основан е през X век от отшелника Иван Рилски. През XIV век тук се построява най- впечатляващата сграда от сегашния комплекс- каменната кула. Тя е пететажна отбранителна кула, дълга 8,30 м ,широка 7,80 м. Висока е 23 метра, а на най- горния и етаж е разположен параклисът “Преображение господне“.
С идването на османските нашественици, манастирът е опожарен и запада. Във втората половина на века трима братя от Кюстендилско се заемат с неговото възобновяване и пренасят в манастира мощите на Св. Иван Рилски. През XVIII и XIX век, с помощта на даренията на богати българи от цялата страна, започва строежът на сегашния манастир. Той продължава 30 години и се характеризира с голямо разнообразие на архитектурни забележителности. Четириетажната жилищна част се състои от около 300 монашески килии, библиотека, игуменска стая, 4 параклиса и др..
Главната църква е разположена непосредствено до Хрельовата кула. Стенописите са рисувани от най- добрите български живописци- двамата братя Захари Зограф и Димитър Зограф. В църквата има много старинни икони, които заедно с централния иконостас, работен в продължение на 5 години от четирима майстори, са едно от националните ни богатства.
В манастирския музей има ценни старинни предмети, стари икони и евангелия. Тук е и прочутият дърворезбен кръст, изработен от монах Рафаил. Той го е резбовал 12 години, след което загубва зрението си.
Рилският манастир е най- известната туристическа атракция сред манастирите в България. Обявен е за национален исторически паметник и е включен в списъка за световно природно и културно наследство на ЮНЕСКО.
©2005 visit.BG