Севлиево възниква на естествено укрепно място, на 3 км от днешния град. Още през X век тук е построена отбранителна крепост, която се превръща в град- крепост. Този средновековен град, наречен Хоталич, е просъществувал до края на XVII век, когато е завладян от турците. Превърнат е в околия, наречена Селви, а по-късно Севлиево. В средата на XIX век селището се разраства и значително се развиват занаятите, строителството на църкви и училища.
През 1876 год. градът взема дейно участие в Априлското въстание. Изпепелени са села и загиват много деца и жени. Ръководителите на въстанието са обесени на централния площад.
В Севлиево сa запазени красиви архитектурни паметници от времето на Възраждането. Най-забележителните от тях са Часовниковата кула, издигната през 1777 година; църквата Свети Пророк Илия, построена от тревненски майстори през 1835 година; мостът над река Росица, построен от Колю Фичето през 1858 година; църквата - Св. Троица, дело на майстор Уста Генчо от 1870 година; Възрожденска кожарска работилница Табахана, единствената запазена работилница за обработка на кожи от 1873 година; Дандоловите къщи, представляващи три жилищни сгради и голяма занаятчийска работилница от 1870 година и др.
Южно от Севлиево се намира Батошевският манастир Успение на Пресвета Богородица. Дърворезбите и иконите в него са от времето на българското Възраждане.
На 4 км северозападно се намира средновековният град - крепост Хоталич. Тук са запазени малка църква, болярско жилище и други помещения.
В село Сенник, недалеч от Севлиево, е роден световноизвестният български борец Дан Колов.
Край село Горна Росица е мотопистата, на която през 2002 година се проведе кръг от Световното първенство по мотокрос.
Възможност за екскурзии до: Етъра; Боженци; Трявна; Дряновски манастир; Троянски манастир; Соколски манастир
©2005 visit.BG