През района в древността е минавал римският път Виа Траяна, свързващ Дунав с Бяло море. Той е дал името на града. През XIX век тук процъфтяват много занаяти - дърводелство, калпакчийство, ковачество, абаджийство, но безспорно най-голяма известност му донася грънчарството. И до днес градът се слави с производството на керамични съдове. Географското му разположение създава добри транспортни връзки с други градове в страната.
В центъра на Троян се намира Музеят на народните художествени занаяти и приложни изкуства, където могат да се видят много образци на старото занаятчийско производство.
В града могат да се посетят църквата Света Параскева, Художествената галерия, Градската кула. Интересни са старинните къщи на Минко Николов, Иван Хаджийски, Балеевата къща, старинните постройки в кварталите Дрянска и Попишка.
На 17 км от Троян, по поречието на река Бели Осъм има топъл минерален извор. Тук са Шипковските минерални бани, предлагащи добри условия за балнеологичен туризъм.
Недалеч от града е и курортът Чифлик, също известен със своите топли минерални извори.
На 20 км от Троян се намира курортът Беклемето с няколко хотела и скиписта за любителите на зимните спортове.
На 5 км югоизточно от града се намира село Орешака, известно със съвременните си майстори на керамика и сувенири.
На 9 км югоизточно от Троян е и прочутият Троянски манастир, трети по големина в България.
Тези курортни селища са изходен пункт за различни туристически преходи към високите части на планината.
Част от територията на община Троян попада в Национален парк Централен Балкан. В резерватите Козя стена и Стенето има много диви животни и разнообразни видове птици.
Възможности за екскурзии до: Гложенски манастир; Съева дупка; Троянски манастир
©2005 visit.BG