До града най- лесно и бързо може да се пристигне със самолет. Летището обслужва полети през цялата година. Ж.п. гара Варна е крайна точка, а оттук отпътуват влакове по всички направления в страната. От пристанище Варна също пътуват пътнически кораби в различни направления.
В града може да посетите много забележителни места. Варна е важен културен център. Има четири висши учебни заведения, опера, театър, радио и телевизионен център. Тук е Дворецът на спорта, където ежегодно се провеждат различни турнири и спортни състезания.
Археологическият музей разполага с експонати от праисторическо време - тракийски, гръцки, римски, които са главно от античния Одесос.
Музеят на Възраждането се помещава в сградата на Първото българско училище във Варна, построено през 1861 г. Тук са изложени старинни документи и снимки, старопечатни книги, вещи, оръжия и др., които илюстрират развитието на икономиката, борбата за културна и национална независимост.
В музея за история на Варна е изложено уникалното Варненско златно съкровище, датиращо от преди 6000 години, което е най-старото злато в света.
Военноморският музей се намира в началото на Морската градина. В него се показва бойната история на Българския черноморски флот от Средновековието до наши дни. Изложени са модели на кораби, документи, снимки, оръжия и др.
Парк - музеят Владислав Варненчик е изграден в северозападната част на града. Там има мавзолей - паметник на Владислав Варненчик, паметник на Ян Хуниади, шест саркофага, тържествен кът - жертвеник и музейна зала. Под самия мавзолей има тракийска гробница, датираща от IV век пр. н. е.
Природонаучният музей ни показва специфичните растителни и животински видове,характеризиращи българската флора и фауна.
Музеят на медицината е единствен на Балканския полуостров. В неговата експозиция може да видите как са изглеждали медицинските инструменти и облекла, използвани от медиците от най-древни времена до сега.
Голям интерес будят Римските терми, които се намират в самия център на града. Това са значителни по размери (7000 кв.м.) останки от главните градски бани. Предполага се,че са построени по времето на римския император Антоний Пий (II век) и са разрушени в края на V век. Близо до тях се намира църквата Св. Атанасий, където обект за разглеждане са уникалните стенописи, икони и дърворезбения и олтар.
Художествената галерия е създадена през 1950 година. В нея са събрани произведения от изтъкнати български художници.
Един от символите на морската ни столица е великолепният катедрален храм Св. Успение Богородично. Часовниковата кула е построена през 1880 г. и се намира срещу катедралата в центъра на града. Зад нея се намира един от филиалите на Драматичния театър и Клуба на дейците на културата. В центъра на града се намира и кукленият театър, където ежегодно се провежда фестивалът "Златният Делфин". Във Варна се организират множество фестивали, между които са международният хоров събор, международни театрални празници, международен фестивал за оркестри, изпълняващи класическа музика и др. Най-голяма популярност обаче има международният кинофестивал, който се провежда във Фестивалния комплекс, намиращ се до входа на Морската градина.
В приморския град се намира Делфинариумът, където има всекидневни атрактивни спектакли. В сладкарницата, която има панорамни стъкла, може да наблюдавате подводните игри на делфините.
В Морската градина има Музей на Черно море и Аквариум с интересна експозиция на морската ни флора и фауна, а в Зоопарка и Терариума могат да се наблюдават различни екзотични животни.
Околностите на града са също обичани места за разходки и пикници. Такива са: квартал Виница с горите наоколо, квартал Аспарухово с Аспаруховия мост и местността Джанавара, в която има базилика от раннохристиянския период, квартал Галата с високия скалист нос над морето, където има множество ваканционни къщи и частни хотели.
На 20 км от гр.Варна се намират Побитите камъни - една от големите географски забележителности на България.
Възможности за екскурзии до: Балчик; Побитите камъни; Аладжа манастир; Камчия; Велики Преслав; Мадара; Плиска
©2005 visit.BG